Murphy, Andrews, Hiwassee Dam, TCEC and Franklin Compete In Bulldog Invitational #1

Murphy Track, Sports, Team FYN Sports, TeamFYNSports

Photo courtesy of Dana Anderson (MHS Atheltics Facebook)

 

Murphy, NC- Franklin, Hiwassee Dam and Andrews showed up to Murphy High School on Wednesday evening ready to show their stuff at the first Bulldog Invitational of the year. The Bulldogs were the host school, and both of their boys and girls teams beat out Hiwassee Dam and Andrews for second place, but both Franklin Panther teams were able to come away with a first place finish.

Due to inclement weather, no field events were held during this meet.

On the boys side of things, Franklin really pulled away due to their hurdlers and their relay teams. They outscored Murphy by 24 points in those two events, and that was the difference maker as the Panthers won the boys meet, 101-81.

FINAL BOYS TEAM SCORES

  1. Franklin 101
  2. Murphy 81
  3. Hiwassee Dam 20
  4. Tri-County Early College 20
  5. Andrews 20

 

FINAL GIRLS TEAM SCORES

  1. Franklin 93
  2. Murphy 64
  3. Andrews 42
  4. Hiwassee Dam 5

 

NOTABLE RESULTS

Boys 3200M Run 

3rd Place- Will Crayton (Tri-County Early Col) 12:09.7

Boys 400M Dash

1st Place- Cameron Grooms (Murphy) 53.7

Boys 800M Run

2nd Place- Clayton Laney (Murphy) 2:25.0
3rd Place- Joshua Hernandez (Andrews) 2:29.0

Boys 200M Dash

2nd Place- Chandler Nernes (Murphy) 25.8
3rd Place-  Hunter Stalcup (Murphy) 26.3

Boys 300M Hurdles

3rd Place- Kegan Ellis (Andrews) 50.7

Boys 110M Hurdles

1st Place- Juan Allen (Murphy) 17.7

Boys 100M Dash

1st Place- Kolby Stiles (Hiwassee Dam) 12.0
2nd Place-  Isaac Weaver (Andrews) 12.1
3rd Place- Cameron Grooms (Murphy) 12.3
4th Place- Will Johnson (Murphy) 12.3

Boys 1600M Run

1st Place- Caleb Rice (Murphy) 5:12.9
2nd Place- Clayton Laney (Murphy) 5:19.1
3rd Place- Preston Hyde (Hiwassee Dam) 5:22.5

Girls Wheelchair 100M Dash

1st Place- Jordan Oliver (Murphy) 1:41.5

Girls 400M Dash

1st Place- Kylie Donaldson (Andrews) 1:05.3

Girls 800M Run

1st Place- Corinne Cotton (Murphy) 2:54.0

Girls 200M Run

1st Place- Faith Ann Revis (Murphy) 29.5

Girls 300M Hurdles

2nd Place- Kaylin Ellis (Andrews) 55.8

Girls 100M Hurdles

2nd Place- Kaylin Ellis (Andrews) 17.2
3rd Place- Calista Rumfelt (Murphy) 17.9

Girls 100M Dash

3rd Place- Kia Guerrero (Murphy) 13.7
4th Place- Faith Ann Revis (Murphy) 14.2

 

 

Leave a comment

Back to Top